Kediler neden bu kadar yaramaz?

Pek çok hayvanseverin seve seve baktığı kediler kendileriyle birlikte yaşadıkları eve farklı bir form kazandırıyor. Adeta sizi yöneten ve baskın karakteri oynayan kediler bizlerin yırtık yastıklara, halılara ve kanepelere aşina olmamızı sağlıyor. Ancak bir araştırma, kedilerin tırmalama içgüdüsünün stresle daha da kötüleştiğini gösteriyor ve evdeki küçük çocuklar tırmalama içgüdüsünün en güçlü tetikleyicilerinden biri. Uluslararası bir araştırma ekibi, ev kedilerinde istenmeyen tırmalama davranışlarını etkileyen faktörleri araştırdı.

EVDEKİ KÜÇÜK ÇOCUKLAR STRESİ TETİKLİYOR

Ankara Üniversitesi’nden bir ekip, Fransa’daki 1.200’den fazla kedi sahibine tüylü arkadaşlarının günlük yaşamları, özellikleri ve istenmeyen tırmalama davranışları hakkında sorular sordu. Evde çocukların bulunmasının yanı sıra yüksek düzeyde oyun ve gece aktivitesinin tırmalama davranışlarının artmasına önemli ölçüde katkıda bulunduğu ortaya çıktı. Böylece bilim insanları kedinizin mobilyalarınızı tırmalamasına neden olan faktörleri de sıralamaya başladı.

Ankara Üniversitesi’nden Dr. Yasemin Salgirli Daily Mail’den bilim editörü Xantha Leatham’ şunları söyledi:

-Kedilerde “gece aktivitesi” geceleri sergilenen davranışları içerir. Gece davranışları, örneğin artan oyunculuk ve miyavlama, genellikle yetersiz gündüz etkileşiminden kaynaklanır ve ayrıca bir tür ilgi arama biçimi olabilir. Kedigiller doğal olarak gececi olsalar da, gün içinde yapılandırılmış ve ilgi çekici aktiviteler sağlandığında insanların günlük programına uyum sağlayabilirler.

Ancak araştırmacılar, stresin istenmeyen davranışların başlıca nedeni olduğunu söylüyor. Örneğin, özellikle evde küçük çocukların varlığı stresi artırabilir ve stres kedilerin tıpkı alerjik zamanlarda olduğu gibi dakikalarca kaşınmalarına neden olabilir.

AŞIRI OYUNCU DAVRANIŞLARA DİKKAT!

Stresle bağlantılı olabilecek bir diğer faktör ise oyunculuk; kediler uzun süre oyun oynadıklarında, kesintisiz uyarım nedeniyle stres seviyeleri yükselir. Saldırgan veya rahatsız edici olarak tanımlanan seviyeye geldiklerinde aşırı tırmalama davranışı sergileyebilirler.

Ekip, kediler için tasarlanan tırmalama direklerini tüylü arkadaşımızın sık sık geçtiği yerlere veya tercih ettiği dinlenme noktalarının yakınına yerleştirmenin mobilyaları tırmalamalarını azaltabileceğini söylüyor.

ONA GÜVENLİ BİR SAKLANMA ALANI HAZIRLAYIN 

Kedilerin mobilyaları tırmalaması sahiplerini genellikle sinirlendirir, ancak araştırma sonuçları, oyun seanslarını uyarlayarak ve tırmalama direklerini doğru noktalara koyarak bu normal kedi davranışının yönetilebileceğini de ortaya koydu. Bulgular Frontiers in Veterinary Science dergisinde yayınlandı. Sonuçlara ilişkin Dr. Salgirli şunları da ekledi:

– Bu çalışmayla, evde çocukların varlığı, kedilerin kişilik özellikleri ve aktivite seviyeleri gibi belirli faktörlerin tırmalama davranışının kapsamını önemli ölçüde etkilediğini görüyoruz. Bulgularımız, kediye bakan kişilerin tırmalamayı yönetmeleri ve uygun malzemelere yönlendirmeleri ile sorunları çözülebileceğine işaret ediyor. Bu da hem kediler hem de bakıcıları için daha uyumlu bir yaşam ortamı oluşturmaya yardımcı olabilir. Onlara güvenli saklanma yerleri, yüksek gözlem noktaları ve bol oyun fırsatı sağlamak stresi azaltmaya ve kediyi daha yapıcı aktivitelere dahil etmeye yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir